Artık herkes bir medya! Herkes bir bilgi ve haber kaynağı! Bu sebeble  ‘Sosyal Medya Yönetimi konusu sadece bireyler için değil kurumlar için de giderek önem kazanmaya başladı. Markanıza, işletmenize güç katmak ve doğru stratejilerle sosyal medyadaki konumunuzu güçlendirmek mi istiyorsanız? O zaman doğru yerdesiniz.

Dijans Sizin İçin Sosyal Medya’da Neler Yapar?

Müşterilerle iletişim halinde olabilir.
Müşteriyle iletişim konusunda uzman kadrosuyla müşteri dilini iyi bilir. Sosyal medyanın gerektirdiği ve getirdiği samimiyet çerçevesinde marka müşterileriyle sosyal medya üzerinden sürekli iletişim halinde kalır.
Nokta Atışı Reklam Yapabilir.
Sosyal medya reklamlarında işletmenizin hitap ettiği hedef kitle belirlenme çalışmalarından sonra o kitleye hitap edecek reklamların ve kampanyaların tasarlanması en önemli noktadır. Hedef kitleye özel olarak reklam planlaması yapar ve maksimum geri dönüşüm planlar.
Daha az maliyetle daha fazla kişiye ulaşır.
işletmenizin sosyal medyada doğru ve etkin bir şekilde yer alması kısa zamanda pazarlama maliyetlerinizin düşmesine ve bütçenizin veriminin artmasına yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalara göre sosyal medyayı pazarlama amaçlı kullanmaya başlayan  işletmelerin pazarlama giderlerinde yüzde 58’e varan tasarruf edebildikleri gözlenmiştir.
Müşterilerin davranış biçimlerini ögrenebilir.
Markaların hitap ettiği hedef kitlelerin sosyal medyada nasıl davranışlar sergilediğini önemser ve inceler. Sosyal medya pazarlama stratejileri konusunda çok önemli bir bilgi olan davranış biçimleri, hangi sosyal ağın ağırlıklı olarak kullanıldığı bilgisine göre gardını alır.
Kampanyalarını, etkinliklerini  duyurur.
İnternetin, gerçek dünyaya oranla çok daha hızlı bir dünya olduğunu hepimiz biliyoruz. internette her şey hızlı tüketiliyor. Bilgiler, haberler, fırsatlar, yeni ürünler; her şey çok çabuk eskiyor. Bu sebeple bu mecrada bulunuyorsak işletmemizin de bu mecrada aynı yüksek hızda yer alabiliyor olması önem veririz. Her gün aynı kampanyayı duyurarak bir yere varılmayacağını, her gün aynı mesajı yayınlayarak müşterişeri buz gibi soğutacağımızı bilir ve bu mecraları yönetirken kampanya yönetimi stratejinizi de doğru ve hızlı belirleriz. Ürününüzün veya işletmenizin içeriğine göre her gün ya da her hafta yeni aksiyonlar alır ve ortama uyum sağlamanızı sağlarız.
Hızlı Geri Dönüş
Online dünyada herşey ışık hızıyla yayılıyor. Haftalar belki de aylar içerisinde aldığımız kararları artık internet sayesinde dakikalar içinde alabiliyoruz. İnternette hiçbir şey uyumuyor. Bu yüzden sosyal ağlar üzerinden müşterilere ulaşmak kolay, ucuz ve son derece hızlı. Bu platformun iyi yönleri olduğu kadar kötü yönleri de var tabii ki. Ancak bu kötü yönler tamamiyle bizim kontrolümüz altında!  Müşterilerinizin sorunlarına çözüm ararken izlediğimiz yollar ve hızımız bu kötü yönleri absorbe edebilir veya markanız için gelişmekte olan bir krizi en az zararla atlatmanızı sağlarız.
Müşteri destek birimi oluşturabilir.
Kabul edelim ki müşteri desteği markalar için büyüyen bir acı. Ancak bundan kurtulmak için hayatımıza dahil edebildiğimiz bir platform olarak varlığını sürdürüyor sosyal medya. Dijans olarak işletmenizin müşterileriyle gerçekleştireceği destek diyaloglarını kurumsal vizyon üzerinden yürütür. Mutsuzluğunu belirten müşterilere en kısa sürede dönüş yaparak, yine sosyal medya samimiyeti çerçevesinde müşteriye önemsendiğini hissettirir.
Marka bilinirligini arttırır
Az önce bir çok istatistiki veri paylaştık. Dijans olarak bu verileri sürekli takip eder ve bunlara göre yeni planlar çizeriz. insanlar sosyal medya da zaman geçirmeyi çok seviyorlar. Üstelik telefonlarından da bol bol ürün arıyorlar. Planlarımız doğrultusunda sizde bu mecralarda bulunmalı, müşterilerinizin her gün saatler geçirdiği sosyal medyada markanızı tanıtmalısınız. Sosyal Medya Yönetimi marka bilinirliği konusunda şu an en etkili yoldur.
Ölçebilir, Raporlar.
Sosyal Medyanın en güzel ve en verimli yanlarından biri ölçülebilirliği ve bunlara göre atılacak yeni adımların belirleyebilmesidir.  Diyelim ki bir kampanyamız işe yaramadı, çok kısa sürede istatistik verilerine ulaşabilir ve hemen b planına geçebiliriz.

Türkiye’de İnternet!

İnternet Kullanıcısı

Facebook Kullanıcısı

Mobil İnternet

Twitter Kullanıcısı

İşletmeniz Yeterince Sosyal mi?

Bir çay içelim mi ?

Sosyal medya yönetimi ile gerçekleşecek etkili paylaşımlar çok hızlı yayılır. Bunun için de etkili ve doğru bir sosyal medya planınızın ve yöneticinizin olması gerekir. Yoksa sizin hala aktif olarak kullanılan sosyal medya hesaplarınız ve yöneticiniz yok mu?

Bizce bu konuyu bir konuşmamız gerek.